معرفی همایش

صفحه اصلی > معرفی همایش

درباره همایش
آموزش الکترونیکی یکی از روش های غالب آموزش در عصر ارتباطات و اطلاعات درج شده است. این امکان و پتانسیل ارائه آموزش گروههای هدف بسیار بزرگ تر از گذشته دارند استفاده شود.  طبیعت استفاده از تکنولوژی های دیجیتال و فناوری های رایانه ای یکی از جالب ترین و کاربردی ترین روش ها برای ارائه آموزش در مقیاس گسترده است.  اما آموزش در علوم پزشکی از ویژگی ها و بایدها و نبایدهای خاص خود تبعیت می نمایند زیرا در این آموزش ها کاربران و متخصصین با انسان سروکار دارند و طبیعت و سلامت انسان موضوعی نیست که بتوان به آسان با آن کنار آمد و لذا ضرورت دارد شیوه های آموزشی مدرن بر اساس احترام به شهرستان و حفظ سلامت و طراحی و اجرا شود.  به همین دلیل به کارگیری شیوه های نوین آموزشی در آموزش و پرورش کی از ظرافت ها و مهارت های خاص خود تبعیت می کنند که پژوهش و کار حرفه ای را می طلبد.  در همین راستا پژوهشگران زیادی امروز در سطح جهان بر روی شیوههای آموزشی نوین در آموزش و پزشکی کار میکنند که از جمله این شیوه های یادگیری الکترونیکی با استفاده از سامانه های آموزش مجازی برای آموزش پزشکی است
اولین بار همایش یادگیری الکترونیکی به همت دانشگاه علوم پزشکی تهران در سال ۱۳۸۷ برگزار گردید. از آن پس به طور سالانه این همایش ها در کشور ادامه پیدا کرد و دانشگاه های مختلف از این همایش استقبال کرده و به نوبت آن را برگزار کردند.و هم اکنون نهمین دوره همایش یادگیری الکترونیکی در علوم پزشکی در بهمن ماه سال جاری در دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار خواهد شد
در کنار این همایش چهارمین دوره جشنواره محتوا و رسانه در برنامه سینا برگزار خواهد شد.  این جشنواره به همت دانشگاه علوم پزشکی شیراز است به محلی برای ارائه و رقابت محتوا ها و رسانه های آموزشی در حوزه علوم پزشکی خواهد بود.
از کلیه صاحبنظران اندیشمندان پژوهشگران و دانشگاهیان دعوت می شود در این همایش حضور پیدا کرده و تجارب دانسته ها و مهارت های خود را با همکاران خود به اشتراک بگذارند.
این همایش در سه روز در روزهای 19 تا 20 بهمن ماه جاری در مرکز همایشهای دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار خواهد شد.  در این همایش سخنرانان کلیدی از سراسر کشور دعوت خواهند شد تا درباره آخرین فناوریها و تجارب خود در خصوص آموزش و یادگیری الکترونیکی سخن بگویند و کارگاه های آموزشی در زمینه فناوری های مختلف آموزشی ارائه خواهد گردید و اساتید دانشجویان و کارشناسان دانشگاه ها با شیوه های آموزش الکترونیکی و ارزشیابی الکترونیکی آشنا شده و تمرین نمایند.
دبیرخانه همایش یادگیری الکترونیکی در علوم پزشکی با توجه به تشکیل دانشگاه علوم پزشکی مجازی کشور در تهران به طور دائمی در آن دانشگاه مستقر شده و هر سال پیگیر برگزاری همایش در یکی از دانشگاه های علوم پزشکی کشور خواهد بود. 
دانشگاه علوم پزشکی مشهد که در برگزاری سومین دوره این همایش ها نقش داشته و از همان سالها در راه اندازی مرکز آموزش مجازی و ارائه دروس به صورت الکترونیکی فعال بوده است مجری نهمین دوره همایش یادگیری الکترونیکی می باشد و امید است که با همکاری و مشارکت اساتید و صاحبنظران کلی دانشگاه های کشور بتوانند همایش این موفق پویا و مفید را برای کلیه همکاران خود در سراسر کشور برگزار نموده و در گسترش مفاهیم دانش و آموختههای متخصصین علوم پزشکی در سراسر کشور نقشه مفید نمایند منتظر دیدار همهبه نوین در این همایش بزرگ هستیم.

معرفی جشنواره
یادگیری الکترونیک جزء لاینفک زندگی امروز شده است. همه ما هر یک به گونه ای از این امر بهره برده ایم. نه تنها در حوزه آکادمیک که در دیگر امور زندگی نیز تاثیر خود را گذاشته است. رسانه های اجتماعی امروزه یکی از کانال های پر مخاطب انتقال دانش شده اند که عمدتا از طریق تلفن های همراه در اختیار مخاطبین قرار می گیرند. حوزه سلامت نیز از این امر مستثنی نیست. چه در حوزه دانشگاه و آموزش های کلاسیک و چه در حوزه سلامت عمومی، آموزش مجازی نفوذ کم نظیری داشته است. در ایران نیز با اندکی تاخیر بحث یادگیری الکترونیک در علوم پزشکی آغاز شده است. راه اندازی دروس درسی و کمک درسی مجازی، رشته های مجازی، دانشکده های مجازی و اکنون دانشگاه علوم پزشکی مجازی در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاریخچه مختصر این راه را نشان می دهد. یکی از راه های معرفی و شناسایی فعالین این حوزه برگزاری همایش ها و جشنواره هایی است تا متخصصین و علاقه مندان را گرد هم آورده و فرصتی برای هم اندیشی و تبادل نظرات باشد. همایش یادگیری الکترونیک در علوم پزشکی و جشنواره سینا از جمله تلاش های ارزنده صورت گرفته در این راستا هستند.
چهارمین جشنواره ملی سینا (سلامت و یادگیری در نظام های الکترونیکی) به موازات نهمین همایش کشوری یادگیری الکترونیکی در علوم پزشکی، 19 و 20 بهمن ماه در دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار می شود. صاحب نظران این حوزه و علاقه مندان گرد هم می آیند تا علاوه بر تبادل آرا، انتقال تجربیات و دانش، اقدام به شناسایی فعالان یادگیری الکترونیک در حوزه سلامت نمایند. با توجه به طرح تحول در نظام آموزش در سال های اخیر، آموزش الکترونیک جایگاه ویژه ای در علوم پزشکی یافته است. رشد روزافزون فناوری های نوین موجب شده است تا استفاده از یادگیری الکترونیک در آموزش پزشکی، بصورت کمک آموزشی یا جایگزین برای شیوه های سنتی در حوزه سلامت باشد. 
هدف از برگزاری این جشنواره، فراهم کردن فرصتی است تا صاحبان آثار منتخب در محورهای مختلف اعم از فیلم، انیمیشن، پادکست، پوستر، اینفوگرافی، نرم افزار، اپلیکیشن موبایل، VR، AR، مدل و مولاژ آموزشی مجازی، امکان عرضه محصول خود را به مخاطبین داشته باشند. آثار منتخب همگی سعی در استفاده از فناوری های نوین در آموزش پزشکی داشته اند. مطالعات نشان داده اند استفاده از رسانه های دیداری-شنیداری و فناوری، یادگیری را سریعتر و عمیقتر می کند.
اولین جشنواره ملی سینا برای اولین بار در سال 1392 توسط صاحب ایده آن، دانشگاه علوم پزشکی شیراز در حاشیه اولین کنگره بین المللی یادگیری الکترونیک در علوم پزشکی برگزار گردید. سال بعد یعنی 1393، دومین جشنواره در دانشگاه علوم پزشکی تهران همزمان با همایش کشوری یادگیری الکترونیک برگزار گردید. سومین جشنواره در سال 1395 مجددا در دانشگاه علوم پزشکی شیراز برگزار گردید. اکنون چهارمین جشنواره در سال 1396 در دانشگاه علوم پزشکی مشهد به موازات نهمین همایش کشوری یادگیری الکترونیکی در علوم پزشکی برگزار می شود.
این جشنواره فرصتی مغتنم برای تقدیر از سازندگان و طراحان آثار است که بیشترین و بروزترین استانداردها و تکنیک ها را بین رقبا در تهیه آثار خود بکار گرفته اند.